Inventory Accounting

Inventory accounting is a term which refers to how you reflect the value of your company’s stock and inventory in your financial ledgers. Several methods are available, and the value of your stock-on-hand can vary at any given point in time depending on which method you choose.

If you are a manufacturer of baked goods, butter prices will vary throughout the year. When the more expensive butter is used to make the cakes, the cost to create the finished cake will increase.

Managing and reflecting these cost fluctuations is what inventory accounting is all about.

When the cake manufacturer is analyzing profits, the Finance Manager has to decide how to interpret the fluctuating cost of the same product when calculating profitability at year end.

Inventory Accounting Basics

There are three different ways to look at the costs over the course of a year and three different ways to compute them.

 

FIFO: First In First Out is a method that assumes you will sell the first product you produced or received (or the earliest raw materials you received to create products) prior to the ones you receive later. If you think about all the industries handling perishables such as the food, chemical, medical and plant industries, they must move their products before they expire or risk throwing them away and losing money. They, and many other industries, will benefit from using the FIFO accounting model.

LIFO: The Last In First Out accounting method is the opposite. It offers the opportunity to realize the most profits by reducing taxes paid. This occurs by using the highest item cost when calculating profit to show the lowest amount of net profit. This method may work well for businesses who consistently see increases in their costs throughout the year.

Weighted Average: This method takes the average cost throughout the year, adding the costs of all products and/or material and dividing it by the inventory count.

Inventory Accounting Examples:

FIFO

Imagine the baked goods manufacturer bought 100 lbs. of butter in October, but the following month, he paid more due to demand for the holiday season.

October: 100 lbs. butter - $3/lb. x 100 lbs. = $300
November: 100 lbs. butter - $3.25/lb. x 100 = $325

If the manufacturer sells the cakes made with the butter purchased in October first, the cost of manufacturing those cakes uses the $3/lb. price.

If he made 75 cakes using the 100 lbs. butter, the cost of butter for each cake made in October would be $300/75= $4 of butter for each cake.

If he made the same number of cakes in November, the cost of butter per cake would be $4.33

 

LIFO

This example is simply the reverse, but easier to visualize if not a perishable product. If you had 5 chairs purchased for $40 and later paid $45 for 5 more, you would use the higher cost to calculate the cost of goods sold. This assumes you sold the chairs purchased later before those you purchased first.

Weighted Average

In this scenario, you simply add up all costs and divide them by the total quantity.

5 chairs at $40 = $200
5 chairs at $45 = $225
Total chairs 10 = $445
Cost per chair = $44.50

No matter the method your accountant recommends, SOS Inventory can handle them all. You can set up your SOS Inventory account to keep track of all the costs and sales throughout the year to make analyzing data for any period very easy. With a full analysis ‘suite’ to choose from, you are always a few clicks away from seeing how much inventory you have on hand, what you paid for it and how much profit it generated.

 

Thousands of companies use SOS Inventory to manage their businesses

  • LinkedIn